Blog Guarium

Idealne miejsce na zakupy w sieci

Mądra zabawka dla 2 latka
Bez kategorii

Mądra zabawka dla 2-latka

Mądra czyli jaka?

Mądra zabawka dla malucha to nie lada wyzwanie. Kto się z tym mierzył ten wie. Powinna ona być nie tylko atrakcyjna wizualnie ale przede wszystkim stymulować rozwój dziecka. W przypadku dwulatka musisz brać po uwagę, że umiejętności jakimi obdarowane jest dziecko na tym etapie życia mogą dość znacząco odbiegać od innych dzieci w tym samym wieku.

Dlatego też mądra zabawka dla dwulatka to taka, która przede wszystkim będzie dopasowana do aktualnych potrzeb i możliwości dziecka dzięki czemu umożliwi jego dalszy rozwój.

Piasek kinetyczny

Dwa lata to wiek dziecka kiedy zaczyna ono mówić. Niektóre dwulatki potrafią wypowiadać pojedyncze słowa a niektóre całe zdania. A czy wiedziałeś o tym, że rozwijając motorykę dłoni oraz palców malucha poprawiamy także jego rozwój mowy?

Dzieje się tak dzięki sąsiedztwu w korze mózgowej ośrodków odpowiedzialnych za funkcje motoryczne dłoni oraz rozwoju mowy. W konsekwencji poprzez stymulację palców dostarczamy do mózgu ogromną ilość bodźców zmysłowych pobudzających nie tylko ośrodek ruchu ale także i mowy.

Do rozwoju ruchliwości dłoni i palców dwulatka doskonale nadają się różnego rodzaju piaski/masy kinetycze. Dzięki swojej plastyczności i możliwościom formowania stanowią idealną zabawkę w tym wieku.

Przy zakupie piasku kinetycznego dobrze jest pomyśleć o folii zabezpieczającej podłogę przed jego drobinkami. Dobrym rozwiązaniem jest zakup folii malarskiej dostępnej za niewielkie pieniądze w sklepach budowlanych.

Klocki

Ciekawość i kreatywność jest czymś dla dziecka naturalnym. To dzięki tym cechom eksploruje i zaczyna rozumieć otaczający go świat. W wieku dwóch lat dziecko pomimo tego, że nie jest w stanie artykułować większości swoich potrzeb musi posiadać możliwość budowania, burzenia, przenoszenia, łączenia itp. Do tego wszystkiego doskonale nadają się różnego rodzaju klocki.

Dzięki zabawom z klockami dziecko nieświadomie zapoznaje się z fizyką przedmiotów i zaczyna ją rozumieć co potem przekłada się na właściwe postepowanie z przedmiotami codziennego użytku jak np. naczynia, sztućce itp.

Puzzle

Puzzle to doskonały sposób na rozwój wzroku i koordynacji ruchowej u dwulatka. Jednak to nie wszystko. Odpowiednio dobrana tematyka graficzna pozwoli Twojemu dziecku na poznawanie liter bądź cyfr. Dobrze jeżeli puzzle nie są zbyt szczegółowe – pozwoli to uniknąć zniechęcenia u malucha do zabawy. Początkowo dwulatek może mieć spore problemy z wprawnym dopasowaniem elementów układanki i będzie wymagał wsparcia. To będzie też dobry moment aby wytłumaczyć co znajduje się na puzzlach.

Książeczki

W tym wieku dziecko ma problemy z koncentracją przy zbyt dużej ilości tekstu czytanego. Można wręcz całkiem z niego zrezygnować na rzecz ilustracji. Zadbaj o to aby w wybranej przez Ciebie książce były one kolorowe i przyjazne dla dziecka. To czytający wciela się w role autora historii więc im bardziej szczegółowe obrazy tym większe możliwości do tworzenia nowych historii. To szczególnie ważne gdy daną książkę przyjdzie „czytać” dziesiątki albo setki razy!

Książeczki pobudzają i rozwijają wyobraźnie a ponadto wzmacniają więź z osobą czytającą. Czytanie przed snem pozwala wyciszyć się dziecku i ułatwić mu zasypianie.

Zrezygnuj z klasyki typu „Baśnie braci Grimm”, „Baśnie Andersena”, „Brzechwa Dzieciom” itp. Choć to wartościowe pozycje do jednak dla dwulatka nie są one atrakcyjne.

Urządzenia elektroniczne

Zabawa urządzeniami elektronicznymi przez małe dzieci to temat niezwykle aktualny, z którym zmierzyć się musi każdy rodzic. Zgodnie z zaleceniami naukowców dziecko przed ukończeniem dwóch lat nie powinno się w ogóle bawić urządzeniami typu tablet, smartfon czy notebook. Nie oznacza to jednak, że gdy dziecko skończy dwa lata to może nagle bezkarnie korzystać z tak zaawansowanych technologicznie urządzeń. Dziecko w tym wieku rozwija się poprzez stymulację różnymi bodźcami, głównie poprzez ruch. Korzystanie w dużym wymiarze czasu z tego typu zabawek ten ruch znacznie ogranicza co widać np. poprzez spowolnione tempo rozwoju mowy.

Z drugiej strony jednak kontakt z tego typu urządzeniami, prędzej czy później, jest nieunikniony – jeżeli więc planujemy dwulatkowi wręczyć jakiś elektroniczny gadżet to niech to będzie wersja z mocno ograniczonymi możliwościami, przez które dziecko będzie nadal stymulowane. Ciekawą propozycją są tablety graficzne, które w zakresie użyteczności ograniczają się jedynie do możliwości rysowania. Taka forma zabawy dla dwulatka nie jest groźna a jednocześnie zaspokaja chęć posiadania tego typu gadżetu.

Twoje dziecko nie jest zainteresowane zabawką?

Reakcje dziecka są najczęściej szczere i naturalne więc jeżeli mu się coś nie spodoba to da o tym znać. Najpewniej zrobi to w dosadny sposób. Nie przejmuj się tym. Daj mu czas. Być może to jeszcze nie jest moment kiedy byłby zainteresowany tego typu zabawką. Być może potrzebuje Twojej asysty przy zabawie. Spróbuj go zainteresować zabawką bawiąc się nią samemu. Nic tak nie wzbudza zaciekawienia malucha jak obserwacja otoczenia.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *