Blog Guarium

Idealne miejsce na zakupy w sieci

Moje dziecko nie mówi.
Dziecko

Moje dziecko nie mówi

Mowa dziecka a ruch

Będąc rodzicem pewnie nie raz zastanawiałeś się w jaki sposób możesz sprawić aby Twoje dziecko szybciej i ładniej zaczęło mówić. Czy wiedziałeś, że rozwój ruchowy dziecka może Ci w tym pomóc?

Z punktu widzenia biologicznego mowa jest niezwykle skomplikowanym procesem, w który zaangażowanych jest wiele struktur mózgowych kierujących oraz scalających pracę układów anatomicznych i funkcjonalnych. Jednym z czynników wpływających na rozwój układu mowy jest motoryka precyzyjna dłoni, czyli precyzyjne ruchy i manipulacja palcami.

Dzieje się tak dlatego, że ośrodki odpowiedzialne za funkcje motoryczne dłoni oraz rozwoju mowy sąsiadują ze sobą w korze mózgowej. Dzięki temu poprzez stymulację palców dostarczamy do mózgu ogromną ilość bodźców zmysłowych pobudzających nie tylko ośrodek ruchu ale także i mowy.

Co to jest motoryka precyzyjna

Poprzez motorykę precyzyjną dłoni należy rozumieć precyzyjne ruchy dłoni i palców oraz manipulacje dłońmi pod kontrolą wzroku. Z początkiem jej rozwoju u dziecka mamy do czynienia już podczas życia płodowego. W okolicach 12 tygodnia życia dziecko potrafi już poruszać palcami. Gdy dziecko przyjdzie na świat umiejętności te są ciągle rozwijane o kolejne ruchy i chwyty. Wśród nich można wyróżnić chwyt:

  • dowolny (4-5 msc),
  • dłoniowy (5-6 msc)
  • promieniowo-dłoniowy (7 msc),
  • promieniowo-palcowy (8 msc),
  • pęsetkowy (10 msc),
  • szczypcowy (11-13 msc);

Główne etapy rozwoju ręki, czyli chwytanie oraz manipulacja przedmiotami, trwają do ok. 13 msc życia dziecka. W kolejnych miesiącach te umiejętności są przez dziecko udoskonalane. Wraz z rozwojem ruchu dłoni zaobserwować można wzrost zasobu używanych słów przez dziecko.

Jak rozwijać motorykę dłoni

Dzięki odkryciu zależności pomiędzy rozwojem mowy a motoryką precyzyjną dłoni, stymulowanie ośrodka ruchu dłoni jest wykorzystywane w terapiach dzieci z zaburzeniami mowy jak np. hipotonia, spastyczność, zespół wad genetycznych oraz uszkodzeniach metaboliczne.

Pomimo tego, że rozwój motoryki dłoni to proces skomplikowany jako rodzic nie jesteś skazany na wsparcie wykwalifikowanego terapeuty. Wystarczą Twoje chęci!

W zasadzie już od pierwszych dni życia można stymulować dłonie dziecka poprzez zabawy paluszkowe, masażyki czy dotykanie przedmiotów o różnej fakturze. Wraz z wiekiem dziecka paleta możliwości tylko się zwiększa. Najlepszą metodą rozwoju motoryki precyzyjnej dłoni są różnego rodzaju zabawy poprawiające sprawność manualną dłoni. Dzięki ćwiczeniom opartych na zabawie dziecko bierze w nich aktywny udział i nie zniechęca się.

Zabawy wspierające rozwój motoryki dłoni

Piasek kinetyczny

Jedną z bardziej skutecznych metod rozwoju ruchu dłoni jest zabawa w piasku. Jego zmienna gęstość i niejednorodność dostarcza opuszkom palców malucha dużą ilość bodźców do jego mózgu. Minusem zabaw z piaskiem jest ograniczony dostęp do niego gdy chcemy bawić się z dzieckiem w domu. No chyba, że nie przeszkadza Ci plaża w domu 😊 Z pomocą jednak przychodzą wszelkie masy i piaski kinetyczne. Dzięki atrakcyjnym kolorom oraz możliwościom formowania stanowią one doskonałą bazę do rozwoju motoryki dłoni oraz mowy naszego dziecka.

Farby i kredki

W przypadku malowania farbami samo posługiwanie się pędzlami poprawia motorykę dłoni dziecka. To samo ma miejsce gdy dziecko rysuje z użyciem różnych kredek czy flamastrów. W przypadku farb dochodzi jednak dodatkowa możliwość – swobodnego malowania po skórze rąk. Dzięki użyciu pędzelków o różnej długości i twardości włosia można dostarczyć do kory mózgowej dużą ilość różnych bodźców. Ponadto możliwe jest wykorzystanie palca jako pędzla. Dziecko będzie zachwycone!

Do tego typu zabaw najlepiej używać specjalistycznych farb do malowania palcami lub bezpiecznych farb plakatowych. Malować można na stole, na podłodze, z wykorzystaniem różnych pędzli i pędzelków. Ogranicza nas tylko fantazja!

Przeplatanka

Doskonałą formą ćwiczenia zdolności manualnych dłoni, przede wszystkim ruchu pęsetkowego, są wszelkie zabawy związane z przeplataniem i wiązaniem sznurków oraz nawlekaniem koralików. Na rynku dostępne są ciekawe propozycje gotowych zabawek umożliwiające zabawę z przeplataniem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *