Blog Guarium

Idealne miejsce na zakupy w sieci

Jakie buty dla dziecka na wiosnę
Dziecko

Jakie buty dla dziecka na wiosnę

Wiosna, czyli zmiany

To co wyróżnia wiosnę od pozostałych pór roku to nagłe zmiany pogody, duże wahania temperaturowe oraz częste opady deszczu. Dobranie właściwego ubioru dla dziecka w tym okresie może dostarczyć nie lada problemów. Podstawowa zasada to ubieranie się na cebulkę. Co jednak z obuwiem? W tym przypadku sprawa nie jest już taka prosta.

Kozaczki, sportowe, trzewiki, kalosze…przekrój butów, które można z powodzeniem ubierać na wiosnę jest duży. Jeżeli nie ogranicza Cię budżet domowy to masz duże pole do popisu. Zazwyczaj jednak nie jest tak komfortowo i w swoich wyborach musimy się skupić na tym co niezbędne. Poniżej przedstawiamy propozycje, bez których się po prostu nie obędziesz.

Te buty musisz mieć!

Trzewiki

Trzewiki stanowią dobre rozwiązanie na chłodniejsze dni. Odpowiedni dobór materiałów może chronić nie tylko przed temperaturą ale także wilgocią. Jakie cechy powinny mieć dobre trzewiki?

Konstrukcja. Stopa dziecka jest szczególnie wrażliwa na wszelkie niedopasowania i luzy w obuwiu. Dlatego wybierając trzewiki zadbajmy o to aby miały solidną konstrukcję. Szczególna uwaga dotyczy dzieci, które jeszcze nie ukończyły 3 roku życia. W ich przypadku trzewiki obowiązkowo powinny mieć wysokie cholewki. Mówiąc inaczej – powinny być nad kostki.

Materiał. To jaki materiał użyto do produkcji botków będzie przekładać się bezpośrednio na komfort ich użytkowania. Na pewno dobrym rozwiązaniem są wersje ze skóry naturalnej. Dzięki niej skóra stopy oddycha a jednocześnie jest dobrze chroniona przed warunkami atmosferycznymi. Jednak skóra naturalna to nie jedyny słuszny wybór. Ciekawą alternatywą są różne materiały syntetyczne, które znacznie zwiększają ochronę stopy przez wodą. Nie należy się przy tym obawiać, ze stopy dziecka się w takich butach zapocą. Dzięki zaawansowanej technologii i rozwiązaniom opartych na membranach buty tego typu zapewniają przewiewność przy jednoczesnej izolacji termicznej.

Buty sportowe

Gdy wiosna robi się coraz cieplejsza należy zadbać o to aby na stopach dziecka pojawiło się lekkie obuwie. Idealnym rozwiązaniem są buty sportowe. Ilość dostępnych butów tego typu może przywrócić o zawrót głowy. Jak wybrać te odpowiednie?

Lekkość. To powinien być priorytet. Aktywność dziecka będzie rosła wraz z temperatura na zewnątrz. Lekkie buty sportowe nie będą krępować ruchu dziecka podczas intensywnych zabaw.

Podeszwa. Buty sportowe będą poddawane największym przeciążeniom przez dziecko. Będzie w nich wykonywał wiele różnych akrobacji i skoków. Istotne jest aby buty zapewniły mu właściwą amortyzację. To właśnie jest cecha jaką powinna wyróżniać się podeszwa.

Konstrukcja. Buty sportowe nie muszą być nad kostkę. W takiej wersji będzie dziecku po prostu za ciepło. To na co powinno się zwrócić uwagę w konstrukcji buta sportowego to sztywny zapiętek. Dzięki niemu pięta będzie znajdować się we właściwym położeniu nawet przy dużych przeciążeniach.

Kalosze

Bez nich będzie Ci ciężko. Częste wiosenne deszcze sprawiają, że na chodnikach i ulicach jest pełno kałuż. Dla Ciebie są one przeszkodą, którą po prostu omijasz. Dla Twojego dziecka każda kałuża do wyzwanie! Na dłuższą metę nie ma sensu z tym walczyć. Lepiej się skupić jak je chronić przed całkowitym zmoczeniem stópek. Idealnie z tego zadania wywiążą się kalosze. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wymienny wkład ocieplający. Wiosną poranki mogą być mroźne, dzięki ocieplaczom ochronisz stopy dziecka nie tylko przed wilgocią ale i chłodem. Ważne, żeby ocieplacz był wymienny. Kalosze zyskają wtedy na uniwersalności a Ty będziesz w stanie dbać o ich czystość. Ocieplacze m

Ściągacze. Jeżeli Twoje dziecko to prawdziwy fan wodnych zabaw a Ty nie masz zamiaru go w tym ograniczać dobrze gdyby kalosze były wyposażone w ściągacze. Dzięki nim uszczelnisz luźne przestrzenie między spodniami a butem. W efekcie woda nie wleje się do środka buta.

Materiał. Jeżeli myślisz, że dzisiejsze kalosze to po prostu kawał zwykłej gumy i plastiku to jesteś w błędzie. Tutaj też są różne warianty. Oczywiście najważniejsze aby były wodoszczelne. Można założyć, że wszystkie kalosze takie są. Jednak sam materiał użyty do ich wytwarzania jest zróżnicowany i ma wpływ na jeszcze takie parametry jak: izolacja termiczna, miękkość oraz lekkość. Na tym tle wyróżnia się pianka Eva – sprawią, że kalosze są super lekkie i dobrze izolują stopę dziecka.

Podeszwa. Mokra trawa, błoto, przymarznięta kałuża…w takich warunkach o spektakularną wywrotkę nie jest trudno. Dlatego tak istotny jest dobór właściwej podeszwy w kaloszach. Powinna ona być antypoślizgowa oraz dość gruba.

Dopasowanie. Pomimo stosowanie naturalnych, wysokiej jakości materiałów do produkcji kaloszy ich największą wadą pozostaje brak elastyczności. Kalosz nie dostosuje się do stopy jak to ma miejsce np. w przypadku skórzanego obuwia. Dlatego to w jaki sposób dopasowane są one do stópek dziecka ma w tym miejscu szczególnie duże znaczenie.

Unikaj wąskich, dopasowanych kaloszy. Łydka dziecka nie będzie uciskana  a a spodnie czy leginsy wejdą do nich bez problemów. Przełoży się to także na znacznie łatwiejsze zakładanie i ściąganie butów.

O tym zawsze pamiętaj

Są pewne elementy, na które powinno się zwracać uwagę podczas każdorazowego wyboru obuwia dla dziecka. Niezależnie od panujące pory roku. Zaliczyć do nich można:

Wkładka (wyściółka). O tym elemencie należy pamiętać przy wyborze wszystkich butów dla dzieci. Szczególnie tych poniżej 7 roku życia. W tym okresie życia stopa dziecka się rozwija i kształtuje a dobór wkładki ma tutaj ogromne znaczenie. Powinna mieć dopasowany kształt i zapewnić dobre trzymanie stopy.

Zapięcie. Dobór zapinania zależy od umiejętności dziecka. Mogą to być klasyczne sznurówki ale także rzepy czy klamerki. Jeżeli planujesz wybór obuwia dla przedszkolaka to weź pod uwagę częstotliwość z jaka przyjdzie mu zmieniać buty i czasu jaki mu na to będzie potrzebny. Może się okazać, że lepszym rozwiązaniem dla 5-6 latka będą buty na rzepy zamiast sznurówek.

Czubek. Czubek buta nie może ściskać stopy. W dobrze dobranym obuwiu paluszki dziecka poruszają się swobodnie. Dobrze, jeżeli czubek jest dodatkowo wzmocniony – będzie stanowić ochronę przed obiciem palców. Unikaj butów ze zwężonym czubkiem.

Elastyczna podeszwa.  Podeszwa buta nigdy nie powinna być sztywna. W takich butach stopa dziecka jest uciskana i obcierana. Dobrą wskazówką przy ocenie komfortu użytkowania  butów jest sposób w jaki zgina się one podczas podnoszenia pięty. Jeżeli zagięcie powstaje wcześnie i powstają pomniejsze „zmarszczki” można założyć że materiał będzie stosunkowo dobrze współpracować ze stopami dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *