Blog Guarium

Idealne miejsce na zakupy w sieci

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci
Dziecko

Okulary przeciwsłoneczne dla dzieci

Po co okulary przeciwsłoneczne?

Okulary przeciwsłoneczne  – element ubioru, który ma dzisiaj niemal każdy z nas. Chętnie zakładamy je gdy za oknem czeka na nas ostre słońce.  Nie jest to jednak warunek konieczny. W pochmurne dni wielu ludzi nadal na nosie ma tego typu okulary. Dlaczego? Dzisiaj okulary słoneczne to przede wszystkim ozdoba. Większe znaczenie od warunków pogodowych w konkretnym dniu ma pora roku. Nie ma nic złego jeżeli chodzimy w okularach przeciwsłonecznych nawet w deszczowe dni. To Twój wybór. Jednak wybór okularów w dni kiedy faktycznie musimy się chronić przez silnymi promieniami słońca ma duże znaczenie. Wtedy to nie funkcje estetyczne a ochronne wysuwają się na przód. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby te dwie cechy udało się skutecznie połączyć. Pamiętaj jednak, że właściwa ochrona oczu jest priorytetem.

Jak okulary przeciwsłoneczne chronią oczy?

Okulary przeciwsłoneczne powinny zapewnić dobre widzenie, redukować zmęczenie oczu ale przede wszystkim chronić przed promieniowaniem UV. Ma ono bowiem negatywny wpływ na wzrok. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie może powodować:

  • odczyn alergiczny,
  • zapalenie siatkówki,
  • zapalenie rogówki,
  • zwyrodnienie plamki żółtej.

Okulary przeciwsłoneczne nie chronią dobrze przed promieniami UV tylko dlatego, że nazywają się przeciwsłonecznymi. Choć takich danych nie ma, to założyć można iż większość okularów dostępnych aktualnie na rynku pozbawiona jest właściwej ochrony przed promieniowaniem UV. Tego typu okulary zamiast chronić wzrok, pogarszają go! Oko zostało wyposażone w naturalny mechanizm ochrony przed promieniowaniem: źrenice się zwężają gdy trafia do nich zbyt dużo światła. Zwykłe okulary przeciwsłoneczne zaburzają ten proces poprzez zastosowanie ciemnych szkieł bez filtrów UV. Wówczas źrenice są rozszerzone i większa ilość promieniowania trafia do wnętrza oka.

W jaki sposób zatem wybrać okulary, które zapewniają faktyczną ochronę? Odpowiedzią jest: filtr UV. To on sprawia, że możesz być spokojny o swój wzrok. Niestety przekłada się to bezpośrednio na wyższą cenę produktu. Pamiętaj więc, jeśli masz do czynienia z okularami za kwotę rzędu 30 zł to można stwierdzić niemal na pewno, że nie zapewnią one właściwej ochrony Twoich oczu.

W okularach przeciwsłonecznych stosowane są najczęściej trzy rodzaje filtrów chroniącymi przed promieniowaniem UV:

  • fotochromowy,
  • polaryzacyjny,
  • antyrefleksyjny.

Filtr fotochromowy

Być może zauważyłeś, że niektóre okulary potrafią zmieniać barwę szkieł. To dzięki zastosowaniu filtru fotochromowego. Zmiana barwy jest uzależniona od natężenia światła. Wraz ze wzrostem natężenie barwa soczewek staje coraz ciemniejsza. Filtr fotochromowy zapewnia połączenie skutecznej ochrony przed promieniowanie UV oraz jednoczesnym zapewnieniu dobrych warunków widzenia.

Filtr polaryzacyjny

Posiada unikatowe soczewki odpowiadające za polaryzację wiązki światła. Dzięki temu stanowi barierę dla światła rozproszonego, czyli niespolaryzowanego. W efekcie, do oczu docierają jedynie proste fale świetlne, co przekłada się na likwidację zbędnych refleksów i odblasków.

Filtr antyrefleksyjny

To dodatkowa powłoka, która wspomaga filtr UV. Jej zadaniem jest ochrona oczu przed promieniami odbijającymi się od szkieł okularowych. W zwykłych okularach przeciwsłonecznych promienie odbijają się od szkieł ograniczając dopływ naturalnie potrzebnego światła. W dodatku powstają odblaski. Powierzchnia antyrefleksyjna pozwala niwelować te niedogodności, dbając przy tym o właściwy kontrast oraz przejrzysty obraz.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Oczy dziecka wymagają większej troski niż u osoby dorosłej. To dlatego, że w pełni rozwinięte są w wieku ok. 12 lat. Do tego momentu soczewka oka dziecka nie potrafi zapewnić pełnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Ponadto, badania pokazują, że wiele problemów wynikających z nadmiernej ekspozycji oczu dziecka na promieniowanie słoneczne, ujawnia się dopiero w wieku dorosłym. Dlatego też filtr UV w okularach dla Twojego dziecka to konieczność a nie fanaberia! Tu nie ma miejsca na półśrodki.

Oprócz filtra UV powinieneś jeszcze zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • kształt i dopasowanie – okulary powinny zakrywać całe oko, nie powinno być wolnych przestrzeni między okularami a twarzą dziecka,
  • oprawki – powinny być lekkie i elastyczne, dzięki czemu będą bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka i odporne na wygięcia,
  • szkła – najlepiej wykonane z wysokiej jakości plastiku lub innego nietłukącego się tworzywa.

W jakim wieku okulary przeciwsłoneczne?

Przeglądając różnego rodzaju poradniki, można natknąć się na opinię, że im wcześniej dziecko zacznie chodzić w okularach przeciwsłonecznych tym lepiej. O ile można się z tym stwierdzeniem zgodzić w kontekście oswajania się dziecka z okularami, to w przypadku dbania o właściwy rozwój oczu należy być już znacznie ostrożniejszym.

To w jakim wieku dziecko powinno zacząć nosić okulary przeciwsłoneczne ma ścisły związek z tempem rozwoju wzroku. W początkowej fazie życia dziecka, nie powinno się ograniczać ilości światła jaka dociera do jego oczu. Ma to kluczowe znaczenie dla właściwego rozwoju wzroku i cech poznawczych. Okulary wysokiej jakości mogą ograniczać dopływ światła do oczu na poziomie już 50-60%. Dlatego też do 1 roku życia dziecko w ogóle nie powinno się używać okularów przeciwsłonecznych. Uważaj! Nie oznacza to, że promienie słoneczne są bezpieczne dla takiego maluszka. Jest wręcz odwrotnie! Chodzi o to, że czymś innym jest dopływ właściwej ilości światła do oczu, a czymś innym bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przed tym ostatnim oczy dziecka do 1 rok życia muszą być chronione ze szczególną uwagą. Dlatego właśnie zaleca się spacerowanie w porannych lub popołudniowych porach, gdy słońce nie jest już tak intensywne.

A co gdy dziecko skończy 1 rok? W tym wieku dziecko zaczyna chodzić, więc nie będziemy w stanie go skutecznie chronić  przed słońcem tak jak to miało miejsce w wózku. Okulary przeciwsłoneczne wtedy nie są zabronione jednak powinno się je stosować jako rozwiązanie alternatywne. Nadal bowiem dopływ świata jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Taka sytuacja będzie miała miejsce do 4 roku życia. Dopiero wtedy, okulary przeciwsłonecznie nie stanowią zagrożenia dla rozwoju zdolności poznawczych powiązanych ze wzrokiem. Do tego momentu staraj się wykorzystywać jak najczęściej nakrycia głowy z daszkiem a okulary przeciwsłoneczne traktować jako ostateczność i tylko na krótki czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *