Blog Guarium

Idealne miejsce na zakupy w sieci

Najlepsze gry planszowe w 2019
Rozrywka

Najlepsze gry planszowe 2019

Gry planszowe to przeżytek? Chyba nie jesteś na bieżąco. Dzisiaj panuje wręcz na nie moda. Powstaje mnóstwo ciekawych pozycji z rozbudowaną fabułą i różnorodnością mechanik. Oferta jest niezwykle atrakcyjna. Warto się jej przyjrzeć i zaprosić swoich bliskich do wspólnej zabawy. Bo to jest właśnie najważniejsze w planszówkach – są to gry towarzyskie. W tym artykule przybliżymy listę najciekawszych gier planszowych dostępnych aktualnie na rynku.

Odrobina historii

Gry planszowe są ważnym elementem ludzkości od setek lat. Najstarsza z nich – Królewska gra z Ur – była popularna już 2600 lat p.n.e. Polegała na przesuwaniu pionków na drugi koniec planszy. Każdy z graczy miał ich pięć a ruch odbywał się dzięki rzutowi kostką. Inna gra z dużym rodowodem to szachy, których pierwowzór, czyli Ashtapada, był znany już w 600 r. naszej ery.  Gra Monopoly, uchodząca za jedną z najpopularniejszych planszówek w dziejach. Nikomu nie trzeba przytaczać na czym ona polega bo znają ja chyba wszyscy. To czego możesz nie wiedzieć to historia jej powstania.

Otóż pierwsza wersja Monopoly powstała w roku 1904 i nosiła nazwę „The Landlord’s Game”.    Jej twórcą i jednocześnie właścicielem patentu była Elizabeth Maggie. Gra była poddawana przez 20 lat różnym modyfikacjom, aż w 1924 r. Elizabeth Magiie opatentowała kolejną, już zmienioną wersję. Patent ten został odkupiony przez Parker Brother a sama gra została wydana została pod nazwą Monopoly. Zasady gry się nie zmieniły aż po dzień dzisiejszy.

W międzyczasie pojawiało się dużo zmodyfikowanych wersji Monopoly innych producentów. Jednym z nich był naukowiec Ralph Anspach. Wzorując się na Monopoly, w 1973 opracował swoją wersje pod nazwą anti-Monopoly. Nie spodobało się to Parker Brothers, którzy pozwali brytyjskiego profesora. Ostatecznie sąd wskazał, że Parker Brothers są właścicielami nazwy „Monopoly” oraz konkretnej gry zmodyfikowanej patentem z 1924 r. Zgodnie z wyrokiem ich prawa własnościowe nie objęły pierwotnej wersji gry – z 1904 r. Cały proces trwał 10 lat a jego wynik sprawił, że w Polsce bardzo popularną oraz w pełni legalną wersją Monopoly był Eurobiznes.

Kryzys

Wraz z upływem czasu gry ewoluowały, a niektóre umierały. Na szczęście cały czas powstawały nowe.  To co było niezmienne to ich duża popularność. Prawdziwy kryzys nastał wraz z erą komputerów. Planszówki zostały wtedy brutalnie zepchnięte na rozrywkowy margines. Ludzkość zachłysnęła się nowymi możliwościami jakie dostarczały komputery i konsole. Przez dziesiątki lat planszówki leżały na uboczu a ich odbiorcami byli jedynie prawdziwi entuzjaści. Były w prawdziwych opałach!

Nagły zwrot akcji

Dzisiaj gry planszowe przeżywają prawdziwy boom. Niektórzy specjaliści twierdzą wręcz, że XXI wiek będzie okresem nieprzerwanego wzrostu popularność planszówek. Skąd ten nagły zwrot w trendach?

To co odróżnia gry planszowe od tych komputerowych to możliwość interakcji z innymi uczestnikami rozgrywki w czasie rzeczywistym. Wielu miłośników gier komputerowych ma już dość przesiadywania samemu przed monitorem. Coraz więcej ludzi ma potrzebę aby spędzać czas wolny w towarzystwie. Gry planszowe stają się wtedy idealnym rozwiązaniem na jego urozmaicenie.

Tą tezę potwierdza średni wiek klientów decydujących się na zakup gier planszowych. Próżno w nich  szukać nastolatków i studentów. Dopiero kolejna grupa, między 25 a 35 rokiem życia, stanowi o sile prężnie rozwijającej się branży gier planszowych.

Innym niezbitym dowodem na duży wzrost zainteresowania się planszówkami są wyniki zbiórek funduszy kick starterów odpowiedzialnych za wdrażanie nowych produkcji. Bardzo często jest tak, że wyniki są zdecydowanie wyższe niż cel ustanowiony przez samych organizatorów. Tak było w przypadku „Horizon: Zero Dawn” – potrzebowano 155 tys. funtów, a zebrano 1,4 mln funtów. Analogiczna sytuacja dotknęła zbiórki na polską produkcję „UBOOT”. Potrzebnych było 65 tys. funtów, natomiast całkowity wynik zbiórki wyniósł przeszło 600 tys. funtów.

Najciekawsze gry planszowe

Rynek gier planszowych jest bardzo chłonny. Niestety, jak to zwykle bywa przy nagłym pojawieniu się dużego popytu, na rynek trafiło całe mnóstwo projektów, które nie są wartę Twojej uwagi. Powstały jedynie dlatego, bo ich produceni liczyli na chwilowy zastrzyk finansowy. Ale od czego masz nas? Przekopaliśmy się przez setki pozycj zalegających na półkach. Finalnie znaleźliśmy 10 projektów, które naszym zdaniem wyróżniają się na tle pozostałych a przy okazji nie naruszą znacząco domoego budżetu. Świadomie nie braliśmy pod uwagę takich klasyków jak Scrabble czy Monopoly. Skupiliśmy się na nowościach.

AZUL

Azulejos oznaczają cienkie ceramiczne płytki, które wykorzystywane są do tworzenie urozmaiconych mozaik. To właśnie one stanowią najważniejszy element gry Azul.

Wydaje się mało wciągające? A jednak. Twórcy Azul stworzyli prawdziwy hit. Z dużą dbałością o szczegóły i świetnie przemyślany.

W trakcie rozgrywki Twoim zadaniem będzie ułożenie mozaiki. Problem w tym, że swoją mozaikę chcą ułożyć też inni. Pomimo, że każdy ma swoją plansze to ma także możliwość przeszkadzania pozostałym glazurnikom. Będziesz się musiał nieźle nakombinować.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 2-4 osoby

Wiek: 8+

Czas rozgrywki: 30-45 min.

Decrypto

Gra doskonale sprawdzająca się na imprezach. W jednej rozgrywce udział może brać nawet 8 osób. Zasady nie są tutaj wyzwaniem więc bez problemu mogą się w niej sprawdzć absolutni nowicjusze. Jesteś jednak w błędzie, jeżeli wydaj Ci się że Descrypto to niewymagająca gra – tutaj naprawdę trzeba ruszyć głową!

Gra się w dwóch zespołach, a każdy z nich dostaje zestaw haseł. Sensem gry jest odgadnięcie tajnego kodu, w posiadaniu którego jest szyfrant. Choć może nie brzmi to zbyt porywająco, to gra dostarcza mnóstwo świetnej zabawy. Czasami trzeba się solidnie nakombinować.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 3-8

Wiek: 12+

Czas rozgrywki: 15-45 min.

Avalon

Odwieczna walka dobra i zła – intrygi, blef i twarde negocjacje. To wszystko znajdziesz w tej świetnej grze karcianej. Doskonała rozrywka dla większej liczby osób. Z pewnością jest to gra bardziej emocjonująca niż Decrypto.

Ta gra opiera się na słowie mówionym. Uczestnicy rozmawiają cały czas. Sensem gry jest bowiem realizacja specjalnych misji lub…ich utrudnianie. Wszystko zależy czy jesteś w drużynie dobrych, czy tych złych. Początkowo, nikt tego nie wie. Gra trwa do momentu gdy uda się wykonać 3 misję bądź uda się 3 misje zablokować.

Dzięki specjalnym kartom i postaciom, zwroty akcji mogą mieć miejsce do samego końca rozgrywki. Jest to chyba największa zaleta Avalon.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 5-10

Wiek: 13+

Czas rozgrywki: 30 min.

Majestat: Królewska Korona

Majestat to piękna gra. Widać dużą dbałość o detale. Dzięki prostym zasadom doskonale nadaje się na rodzinną rozgrywkę.

Choć zdania mogą być podzielone jedną z zalet gry jest krótka rozgrywka. Dzięki temu gra posiada dużą dynamikę. To szczególnie ważne gdy uczestnikami rozgrywki są młodsi członkowie rodziny. Dzięki temu nie znudzą się szybko a jeżeli nawet zdecydują się odejść od stołu w najmniej spodziewanym momencie to nie będzie to większy problem dla pozostałych graczy.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 5-10

Wiek: 13+

Czas rozgrywki: 30 min.

Blood Rage

To na pewno nie jest rodzinna rozgrywka. No chyba, że cała Twoja rodzina uwielbia walki, bitwy i mało przyjaźnie wyglądające figurki wikingów. Pełen tego jest właśnie Blood Rage.

Na pewno jest to gra z klimatem. Figurki są przepiękne. Rozgrywka trwa mniej więcej 2 godziny. Dużą zaletą jest fakt, że jak na tego typu gry, zasady są przystępne. Jeżeli podoba Ci się taka tematyka, to jest dobra gra początek.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 13+

Czas rozgrywki: 90 min.

7 cudów świata

Zanurz się w świat starożytny, wcielając się w rolę zarządców miast. Twoim zadaniem będzie wydobywać jak najwięcej surowców, rozwijać handel i oczywiście…atakować sąsiadów.

Jest to niezwykle wciągająca gra karciana przewidziana na rozgrywkę w większym gronie (6-7 osób). I chociaż rok premiery gry to 2010 to konkurencja na razie nie jest w stanie przebić tej produkcji.

Jest to gra strategiczna ale stosunkowo prosta. Partie nie są długie a w ich trakcie powstają liczne interakcje między graczami. Polecana na imprezy ale raczej na początkowe ich fazy 😉 O wiele łatwiej się gra gdy uczestnicy są już obeznani z zasadami.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 2-7

Wiek: 10+

Czas rozgrywki: 30 min.

Dominion

Jest to gra karciana choć dość nietypowa, bowiem składa się wyłącznie z…samych kart. Twoim zadaniem będzie dbanie o swoje królestwo. Im więcej kart zwycięstwa będziesz posiadał na koniec rozgrywki, tym większa szansa na zwycięstwo.

Dominion to gra strategiczna ale jej zasady nie są skomplikowane. Załapiesz w 5 minut. Dzięki ogromnej ilości kart staje się różnorodna. Uwaga – mega wciągająca!

Specyfikacja:

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 10+

Czas rozgrywki: 20-50 min.

Fotosynteza

Fotosynteza to źródło życia wszelkich roślin. W przypadku tej gry skupiamy się na drzewach. To one są jej podstawowym elementem. Na początku gracze dysponują jedynie nasionkami. Celem gry jest jak najszybsze przekształcenie ich w piękne drzewa.

Gra rodzinna ze spora ilością interakcji. Jest przepięknie wykonana. Ponadto, poprzez ukazanie tematyki związanej z życiem roślin posiada wartości edukacyjne.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 2-4

Wiek: 8+

Czas rozgrywki: 30-60 min.

Robinson Crusoe

Robinson Crusoe oznacza najczęściej dobrą przygodę. Nie inaczej jest tym razem. Gra wyróżnia się klimatem oraz mechaniką. Zawartość pudełka robi wrażenie – pionki, karty, żetony, znaczniki, kafelki…No jest tego mnóstwo. Świetnie to koresponduje z przygodowym charakterem gry. Na planszy dzieje się dużo a decyzje podejmowane przez uczestników rozgrywki są mocno nieoczywiste.

Co ciekawe, rozgrywka jest możliwa w trybie solo – z jednym graczem. Znacznie ciekawiej jest jednak gdy do planszy dołączą inni gracze. Gra dobra dla całej rodziny – zasady nie są trudne.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 1-4

Wiek: 10+

Czas rozgrywki: 75-120 min.

Posiadłość szaleństwa

Gra planszowa i smartfon? Na to innowacyjne połączenie zdecydowali się twórcy Posiadłości szaleństwa. Wydaje się, że to był strzał w dziesiątkę! Dzięki temu rozwiązaniu rozgrywka zyskuje na atrakcyjności – szczególnie dla tych mniej przekonanych do gier planszowych. Ponadto, dzięki aplikacji, gra staje się różnorodna i dynamiczna.

Posiadłość szaleństwa to przede wszystkim unikalny klimat zbudowany wokół śledztwa, które jest prowadzone wspólnie przez wszystkich graczy i przez ich postacie. Gra świetne wydana i mocno angażująca uczestników.

Specyfikacja:

Liczba graczy: 1-5

Wiek: 14+

Czas rozgrywki: 120-180 min.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *